Domy z pompami ciepła
Zainstalowanie pompy ciepła to coraz popularniejsza metoda na ogrzanie domu. Trudno się temu dziwić – pompy stanowią jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. Polacy coraz mocniej doceniają je również ze względu na rosnące ceny gazu i węgla. W jaki sposób działa pompa ciepła? Oto garść najważniejszych informacji na jej temat.
Pompa ciepła – co to jest?
Pompa ciepła to urządzenie, którego historia sięga aż do pierwszej połowy XIX wieku. Pierwsze zasady dotyczące jej działania zostały opublikowane przez Nicolasa Carnota już w roku 1824. Zgodnie z jego założeniami, pompa ciepła służy do pobierania energii cieplnej z zewnątrz i wykorzystywania jej jako źródło ogrzewania w budynku. Stanowi element większego systemu, na który oprócz niej składa się jeszcze źródło dolne (np. prąd, woda, powietrze) i źródło górne, czyli instalacja grzewcza budynku. Pompy ciepła do działania potrzebują tylko niewielkiej mocy elektrycznej, która je napędza. W zależności od tego, skąd pobierają energię cieplną, różnią się od siebie technologią, zakresem cen i sposobem montażu.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj dolnego źródła. Na tej podstawie wyróżniamy:
- pompy powietrzne – opierają swoje działanie na wentylatorze. Za jego pośrednictwem ciepło jest odbierane poprzez czynnik chłodniczy. Pompy powietrzne występują w dwóch odmianach: jako monoblok i split. Różnią się one od siebie formą i umiejscowieniem czynnika chłodniczego;
- pompy gruntowe – to pompy, która dają najbardziej stabilne źródło ogrzewania. Wykorzystują do swojego działania ciepło promieni słonecznych, które oddziałują na glebę. Mimo że pompy gruntowe charakteryzują się najwyższą ceną, są najczęściej wybierane, gdyż środki przeznaczone na ich zakup zwracają się w perspektywie dłuższej inwestycji;
- pompy wodne – ich działanie jest bardzo zbliżone do działania pomp gruntowych. Zamiast z ogrzanego gruntu, energię pobierają jednak ze zbiornika wodnego lub wód gruntowych. Są opłacalne, ale najrzadziej wybierane ze względu na konieczność ulokowania budynku w bliskiej odległości od źródła wody.
Jak działa pompa ciepła?
Dokładny sposób działania pompy cieplnej jest uzależniony od źródła energii, z jakiego korzysta. Mimo wszystko można wyróżnić tu kilka podstawowych mechanizmów, które są zbliżone do działania lodówki. Lodówka jednak usuwa ciepło z wnętrza, a pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz, aby przekazać je do środka. Pompa nie wytwarza ciepła, ale przekazuje je ze źródła dolnego do górnego. Jej układ ogrzewania składa się z trzech części:
- systemu źródła ciepła, który pobiera energię ze środowiska;
- pompy ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne;
- systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu.
Całość tworzy bardzo sprawny, energooszczędny i genialny w swojej prostocie aparat, który efektywnie ogrzewa budynek i sprzyja ekologii.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Wiele osób rozważających zakup pompy ciepła zastanawia się, z jakimi wydatkami wiąże się tego rodzaju inwestycja. Standardowy koszt samej pompy wynosi około 35-50 tys. złotych. To spora kwota, do której trzeba jeszcze doliczyć pomoc specjalistów, którzy wiedzą, jak zaprojektować instalację pompy ciepła i ją zamontować. Instalacja tego urządzenia składa się z połączeń hydraulicznych oraz sterowania i punktów odbioru wyprodukowanego ciepła (grzejniki lub podgrzewacze wody użytkowej).
Wszystko to wpływa na efektywność pompy i – w rezultacie – jej opłacalność, dlatego warto zlecić to zadanie fachowcom. Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie systemu dystrybucji ciepła w budynku. Ostatecznie cena będzie zależała w głównej mierze od tego, jakie źródło ciepła zamierza się wykorzystać. Mimo że początkowo koszty mogą wydawać się duże, to warto mieć na uwadze, że urządzenia tego typu pracują przez nawet 20-30 lat i pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania. Na dłuższą metę jest więc to inwestycja, która się zwraca.
Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła?
Pompa ciepła cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób budujących domy. Trudno się temu dziwić – największą zaletą pomp cieplnych jest bowiem fakt, że pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku, a do tego ich instalacja jest związana z niższymi kosztami budowy domu. Są też bardzo wygodne, bezpieczne i niezawodne – korzystanie z nich nie wiąże się np. z ryzykiem wybuchu czy zaczadzenia.
Pompy ciepła są także wielofunkcyjne. Mogą służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale również do chłodzenia pomieszczeń, klimatyzacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o środowisko. Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, ponieważ korzysta ze źródeł odnawialnych, a przy jej eksploatacji nie powstają spaliny czy inne szkodliwe odpady.
Ten nowoczesny sposób na ogrzanie budynku ma wiele zalet, do których należą przede wszystkim energooszczędność, niezawodność, wygoda i bezpieczeństwo. Bez wątpienia warto wziąć go pod uwagę podczas planowania ocieplenia w domu.