a3dphhal6zg unsplash scaled e1669975711243

Koszty utrzymania domu

Własne cztery kąty to marzenie wielu osób. Posiadanie swojego domu daje niezrównane poczucie niezależności, stabilizacji i bezpieczeństwa. Wiąże się też jednak z ogromną odpowiedzialnością i – niestety – dużymi kosztami. O jakich kwotach mowa? Czy jesteśmy w stanie oszacować, ile wynosi utrzymanie jednorodzinnego budynku mieszkalnego? I co wchodzi w koszty utrzymania domu? Sprawdźmy.

Co wchodzi w koszty utrzymania domu?

Ile kosztuje utrzymanie domu? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy oczywiście od metrażu, liczby domowników oraz rodzaju technologii, przy których użyciu został postawiony dom. Aby spróbować, choć w przybliżeniu określić, jakim wydatkiem jest utrzymanie domu, trzeba najpierw sprecyzować, co dokładnie w ten koszt się wlicza.

Na sumę, którą musimy przeznaczyć na eksploatowanie domu, wpływ mają przede wszystkim:

Cena ogrzewania

Bez wątpienia największym generatorem kosztów jest ogrzewanie. W zależności od metrażu, systemu ogrzewania oraz rodzaju wybranego paliwa, miesięczna opłata dla domu o powierzchni 100 m² może wynosić od 300 do 600 zł.

Prąd

Jeśli dom nie jest ogrzewany przy pomocy prądu elektrycznego, miesięczne koszty energii w budynku mogą być stosunkowo niskie i wynosić około 100-200 zł. Jeśli jednak źródeł prądu w mieszkaniu jest więcej, to kwota ta może znacznie wzrosnąć, nawet do 300-400 zł miesięcznie.

Zużycie wody

Ceny wody wahają się w Polsce w zależności od regionu. W niektórych województwach – np. w podlaskim – kwota ta wynosi ok. 6-7 zł za metr sześcienny, podczas gdy w innych – np. w świętokrzyskim – jest nawet dwa razy wyższa. Średni rachunek za wodę i ścieki w domu jednorodzinnym może więc wynosić od 100 do 300 zł miesięcznie.

Wywóz śmieci

Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek pozbywać się śmieci ze swojej posesji. Jeśli chodzi o wywóz nieczystości, największy wpływ na koszt ma liczba domowników. Szacuje się, że jest to kwota 10-20 zł na osobę – ustalana indywidualnie przez każdą gminę.

Media i rachunki

Do stałych kosztów utrzymania domu należy również doliczyć opłatę za media. Są to głównie telewizja i Internet oraz inne rachunki (np. za telefon czy platformy streamingowe). Cena za media i rachunki jest uzależniona od umowy z konkretnym dostawcą, ale nie powinna wynosić więcej niż 100-150 zł miesięcznie.

Czynsz i podatki

Właściciele nieruchomości raz w roku muszą zapłacić także podatek. Jego wysokość jest uzależniona od wielkości posesji oraz miejsca, w jakim została postawiona. Dlatego też podatek może wynosić od 100 do nawet 500 zł – jest to jednak opłata uiszczana tylko raz do roku.

Remonty – jak wpływają na koszty utrzymania domu?

Remonty, choć nie należą do wydatków bieżących, na dłuższą metę również wpływają na to, ile kosztuje utrzymanie domu. Na szczęście nie zdarzają się często, lecz zawsze należy brać je pod uwagę przy planowaniu kosztorysu. Ma to znaczenie, szczególnie jeśli kupujemy dom gotowy, którego wystrój czy stan techniczny mogą pozostawiać wiele do życzenia. Całkowity remont domu jednorodzinnego może stanowić wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeprowadza się go jednak bardzo rzadko. Naprawa usterek czy drobne prace remontowe, które zdarzają się częściej, to natomiast kwestia kilkuset lub kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje utrzymanie domu – szacowane kwoty

Wiedząc mniej więcej, co wchodzi w koszty utrzymania domu, możemy przejść do prób oszacowania konkretnych kwot. Będą one oczywiście bardzo względne i uzależnione od kilku podstawowych czynników. Najważniejszym z nich jest naturalnie metraż i liczba osób, które zamieszkują dany budynek. Kolejnym jest rodzaj zastosowanych technologii, takich jak ekologiczne ogrzewanie, rekuperacja, termoizolacja czy fotowoltaika. Bazując jednak na powyższych danych dla budynku o metrażu 100 m², który powstał przy użyciu tradycyjnych materiałów i technologii, miesięczny koszt utrzymania domu możemy oszacować na około 1000-1400 zł miesięcznie.

Co jest tańsze w utrzymaniu – dom czy mieszkanie?

Wiele osób rozważających zakup własnych czterech kątów zastanawia się, co jest bardziej opłacalne – utrzymanie mieszkania czy domu? Odpowiedź na to pytanie może dziwić, bo choć dom wiąże się zazwyczaj z eksploatacją większej powierzchni, to jego utrzymanie wcale nie jest dużo droższe niż utrzymanie mieszkania. Eksperci szacują, że różnica w cenie może wynosić od 200 do 300 zł miesięcznie. Zarówno dom, jak i mieszkanie, mają swoje plusy i minusy, a ich utrzymanie wiąże się z zupełnie innymi wyzwaniami i obowiązkami. Trudno mówić więc tutaj o tym, co opłaca się bardziej – wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb właściciela.

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje utrzymanie domu. Kwota ta może wahać się od kilkuset do nawet 2 tys. złotych. Wszystko zależy od metrażu i typu budynku, lokalizacji oraz liczby domowników. Warto przy tym pamiętać, że utrzymanie domu nie musi być bardzo kosztowne, a często jest tak samo opłacalne, jak utrzymanie mieszkania.

Podobne wpisy