Zakup domu to inwestycja na wiele lat, a zwykle i dekad. Z tego powodu ważne jest, żeby przed wyłożeniem dużego nakładu środków spojrzeć na potencjalne mieszkanie wieloaspektowo i zwrócić uwagę na szczegóły, które w przyszłości mogą się okazać istotne. Warto przygotować pytania do dewelopera, dzięki którym łatwiej będzie podjąć decyzję o kupnie konkretnego lokum. Tylko jak odróżnić kluczowy detal od błahostki? I co tak naprawdę powinno wzbudzać zainteresowanie nabywcy?
Pytania do dewelopera – kto pyta, nie błądzi
Decydując się na zakup domu od dewelopera, można zaoszczędzić wiele czasu, który w innym wypadku poświęciłoby się na poszukiwanie odpowiedniej działki, wybór materiałów budowlanych czy znalezienie wykwalifikowanych fachowców. Nie znaczy to jednak, że zawsze można zaufać decyzjom właściciela. Należy zapytać między innymi o:
- materiał, z którego wykonany jest budynek – warto także dopytać o szczegóły np. o to, czy konstrukcja wyposażona jest w dodatkową warstwę izolacyjną, która przyczyni się do zwiększenia komfortu cieplnego w zimę i ochładzania pomieszczeń w okresie letnim. Taka warstwa skutkuje często zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie czy klimatyzację;
- standard wykończenia – czy lokum cechuje stan deweloperski? Czy jest to raczej tzw. dom pod klucz, który nie wymaga żadnych dodatkowych prac i w którym można zamieszkać tuż po jego umeblowaniu?
- przynależności – czy kupując mieszkanie, otrzymuje także inne pomieszczenia przypisane do danego lokum, np. garaż, piwnicę lub strych?
- wyposażenie a inne udogodnienia – czy mieszkanie zostało zaopatrzone w klimatyzację? W rolety automatyczne? Może zostały zainstalowane inne przydatne systemy np. fotowoltaika, czy system odzysku ciepła z wentylacji?
- źródło energii – jest to szczególnie istotne, gdyż decydując się na zakup lokum, które cechuje stan deweloperski, nabywca często nie ma wpływu na to, czy źródło energii będzie ekologiczne i przyjazne dla jego portfela.
Tego rodzaju pytania do dewelopera mogą okazać się bardzo przydatne przed podjęciem tak istotnej decyzji, jaką jest zakup domu. Ważne, żeby przed nabyciem mieszkania zdobyć informacje dotyczące wszystkich aspektów, które budzą zastrzeżenia. Zanim nawiąże się kontakt z właścicielem, warto zanotować swoje wątpliwości w celu zaoszczędzenia czasu. Przed podjęciem tak dużej inwestycji lepiej zadawać zbyt dużo niż zbyt mało pytań.
Pytania do dewelopera – kwestie prawne
Nie można oczywiście pominąć aspektów formalnych. W tym zakresie należy zapytać między innymi o:
- kary umowne – taka konsekwencja prawna zwykle dotyczy obu stron. W przypadku dewelopera kara zazwyczaj jest spowodowana opóźnieniem w przeniesieniu własności. Jeśli chodzi o nabywcę, karę poniesie w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej;
- księgę wieczystą – warto poprosić o udostępnienie jej numeru. Dzięki temu zmniejsza się szansa kupna nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. W takich sytuacjach można się także ubiegać o stworzenie osobnej księgi wieczystej;
- prospekt informacyjny – tego rodzaju dokument powinien być udostępniony osobie, która planuje zakup domu. Prospekt zawiera między innymi istotne kwestie prawne. Powinien się tam też znaleźć opis innych nieruchomości dewelopera;
- warunki odstąpienia od umowy – przed kupnem warto zapytać o warunki rezygnacji, które później będą zamieszczone w umowie deweloperskiej. Po podpisaniu umowy rezygnacja zwykle wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów przez kupującego (kara umowna);
- termin oddania inwestycji – dzięki tej informacji można dowiedzieć się, kiedy wprowadzenie się do mieszkania będzie możliwe;
- zasady rezerwacji – umowa rezerwacyjna zabezpiecza zarówno nabywcę, jak i dewelopera. Zazwyczaj na tym etapie trzeba zapłacić deweloperowi pewną kwotę. W zamian za to właściciel składa pisemną deklarację, w której zobowiązuje się do przekazania lokum.
Niezależnie od tego, czy nabywca decyduje się na zakup domu w stanie deweloperskim, czy na dom pod klucz, nie powinien rezygnować z zadawania nurtujących pytań związanych z kwestiami prawnymi. Godny zaufania deweloper udzieli wyczerpujących odpowiedzi i bez problemu udostępni ważne dokumenty dotyczące inwestycji takie jak prospekt informacyjny czy numer księgi wieczystej.
Stan deweloperski lub dom pod klucz – inne aspekty zakupu
Poza wiadomościami związanymi z prawem czy budownictwem warto zwrócić uwagę na otoczenie potencjalnego lokum. Aspekty, którymi warto się zainteresować, decydując się na zakup domu od dewelopera, to np.:
- lokalizacja – jak blisko centrum znajduje się mieszkanie? Jakie udogodnienia znajdują się w jego pobliżu (sklepy/restauracje/salony fryzjerskie czy kosmetyczne itp.)? Czy dom jest zlokalizowany blisko miejsca pracy lub szkoły? Czy sąsiedztwo sprawia przyjazne wrażenie?
- zaplanowane remonty/budowy w okolicy nowego domu – warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dostępnego w urzędzie. Dzięki temu można dowiedzieć się między innymi, czy niedługo w pobliżu nie powstanie np. ruchliwa ulica;
- klasyfikacja działek w okolicy nowego domu – o tym również można dowiedzieć się w urzędzie. Dzięki tego rodzaju informacjom można przykładowo uniknąć sąsiedztwa z fabryką, która może powstać na terenach przemysłowych.
Mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogliśmy osobom zainteresowanym kupnem domu. Powyżej przedstawione zalecenia to wstęp do znalezienia zadowalającego miejsca zamieszkania – takiego, które nie przysporzy zmartwień zarówno, jeśli chodzi o wykonanie budynku i jego otoczenie, jak i o aspekty formalne. Pytania do dewelopera przyczynią się do rozwiania wątpliwości i z pewnością wesprą decyzję o zakupie dogodnego lokum.