wykańczanie domu

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego w 2024 roku?

Wykończenie domu pozostaje jednym z najważniejszych etapów procesu budowlanego, determinującym zarówno estetykę, jak i funkcjonalność przestrzeni mieszkalnej. Koszty związane z tym etapem mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość domu, użyte materiały, oraz zakres prac. W ostatnich latach obserwowano wzrost cen materiałów budowlanych oraz usług związanych z remontami i wykończeniem, co może mieć istotny wpływ na całkowity koszt budowy domu, a tym samym jego wykończenia. Ile zatem zapłacimy za m2 w 2024 roku?

Co wpływa na koszt wykończenia domu?

Wykończenie domu ze stanu deweloperskiego to etap, który stanowi istotny krok w procesie budowy, przekształcając surową konstrukcję w gotowe do zamieszkania wnętrza. Dla osób planujących zakup nieruchomości, pytanie o koszty tego procesu jest niezmiernie istotne, gdyż wpływa ono bezpośrednio na całkowity budżet inwestycji. W celu odpowiedzi na pytanie należy przyjrzeć się każdej pozycji z osobna.

Koszt wykończenia ścian

Istnieje wiele różnych metod wykończenia ścian, takich jak malowanie, tapetowanie, montaż paneli ściennych, tynkowanie, płytki ceramiczne, czy również wykorzystanie kamienia naturalnego lub cegły dekoracyjnej. Koszt będzie zatem zależał od wybranej metody.

Szacunkowe koszty wykończenia ścian malowanych to przede wszystkim:

 • farba około 1,5–7 zł/m2,
 • koszty robocizny oscylują zaś w granicy 13–18 zł/m2.

Warto sobie to określić na konkretnym przykładzie – domu o powierzchni 100 m2. Do pomalowania dwuwarstwowo ścian i sufitów o łącznej powierzchni 95 m2 potrzeba około 13 litrów farby, co przekłada się na wydatki za sam materiał w wysokości około 320 zł. Dodatkowo należy doliczyć grunt, czyli około 20 zł

Koszt płytek w kuchni na 10 m2 ścian (do połowy wysokości) to z kolei wydatek rzędu 500 zł. Do tego należy doliczyć pozostałą powierzchnię do malowania. Cena zakupu płytek do łazienki na powierzchnię ścian 25 m2 wyniesie około 1250 zł, a na pozostałe powierzchnie trzeba będzie przeznaczyć około 200 zł na farbę.

Koszt wykończenia podłóg

Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt wykończenia podłóg jest wybór rodzaju materiału. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, takich jak drewno, panele laminowane, płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe czy winylowe. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, trwałość oraz oczywiście odpowiednią cenę za m2.

Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na koszt jest jest powierzchnia, którą trzeba pokryć podłogą. Im większa, tym oczywiście większe będą koszty związane z zakupem materiałów. Wzrośnie również cena samej usługi jej ułożenia. Warto więc dokładnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia i uwzględnić ewentualne dodatkowe obszary, takie jak korytarze czy przestrzenie pod meblami. Niektóre rodzaje podłóg, jak na przykład parkiet czy płytki, mogą wymagać bardziej skomplikowanych technik i precyzyjnego wykonania. To z kolei może wpłynąć na koszty pracy wykonawców.

Szacunkowe koszty wykończenia podłóg

Szacuje się, że wykończenie podłogi panelami laminowanymi to koszt w granicy 50–150 zł/m2. Do tego należy doliczyć cenę robocizny, która oscyluje za około 60 zł/m2. Innym przykładem są panele winylowe, a ich cena to około 120 zł/m2. Jeśli chodzi natomiast o płytki gresowe do kuchni lub do łazienki, tutaj trzeba się liczyć z ceną około 50 zł/m2.

Koszt wykończenia kuchni

Oczywistym czynnikiem wpływającym na koszt wykończenia kuchni jest jej wielkość. Większa kuchnia będzie wymagać większej ilości mebli oraz więcej miejsca do pokrycia podłogi i ścian. Ponadto, większa ilość miejsca roboczego może wymagać więcej blatów, które również mogą sporo kosztować. Niektóre elementy wykończenia kuchni, takie jak montaż specjalistycznych mebli kuchennych czy instalacja sprzętu AGD, mogą być bardziej czasochłonne i wymagać większej precyzji, co z kolei może przekładać się na wyższe ceny robocizny.

Szacunkowe koszty wykończenia kuchni

Średni koszt zlewozmywaka dwukomorowego to około 600 zł. Bateria z ruchomą wylewką to cena około 900 zł, jeśli wybierzemy model wysokiej jakości, który zapewni komfortowe użytkowanie. Dodatkowo, należy uwzględnić koszt zakupu sprzętu AGD. Tutaj ceny mogą się znacznie różnić, zależnie od konkretnych parametrów, takich jak funkcjonalność, klasa energetyczna, pojemność czy rozmiar. Przyjmuje się, że średni budżet na sprzęt AGD w kuchni oscyluje w okolicach 20 000 zł. Do tego dochodzą oczywiście meble. Ich cena jest bardzo zróżnicowana. Należy jednak przyjąć że za nowy zestaw mebli, należy wydać minimum 8 000 zł, a jego górna granica potrafi niekiedy przekraczać nawet kilkadziesiąt tysiecy.

Koszt wykończenia łazienki

Łazienka jest miejscem, które nie tylko pełni funkcje użytkowe, ale także stanowi o estetyce i komforcie codziennego życia. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczny koszt wykończenia łazienki jest wybór odpowiednich materiałów na ściany i podłogi. W zależności od preferencji estetycznych, funkcjonalności oraz budżetu, można wybierać spośród różnych opcji. Ich koszt będzie zależał od ich jakości, trwałości oraz wzornictwa. Kolejnym istotnym elementem jest jej wyposażenie w meble, armaturę, akcesoria oraz urządzenia sanitarno-higieniczne.

Szacunkowe koszty wykończenia łazienki

Cena będzie zależała od jakości i marki wybranych produktów. Wanny na przykład mogą można nabyć już od około 850 zł. Te najdroższe z funkcją hydromasażu, mogą kosztować nawet do 10 tys. zł. Jeśli chodzi o kabiny prysznicowe, kosztują zazwyczaj od 500 do 5000 zł. Średnie ceny umywalek wahają się natomiast od 200 do 900 zł, w zależności od wymiarów, rodzaju i sposobu montażu.

Koszt mebli w pokojach

Pierwszym krokiem przy szacowaniu kosztów mebli do pokojów jest określenie rodzaju mebli potrzebnych do danego pomieszczenia oraz ich ilości. Na przykład, sypialnia będzie wymagać łóżka, szafy, komódek nocnych czy toaletki. Dla salonu z kolei mogą być to kanapa, fotele, stolik kawowy, czy witryna.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na koszt mebli jest materiał, z którego są wykonane oraz jakość wykonania. Meble z litego drewna będą zazwyczaj droższe niż meble wykonane z płyt wiórowych czy płyt MDF. Podobnie, meble o wyższej jakości wykonania będą miały wyższą cenę. Cena mebli może także zależeć od marki oraz designu. Meble renomowanych producentów zazwyczaj będą droższe niż te z mniej znanych firm. Ponadto te o nietypowym designie czy wykonane na zamówienie mogą być również bardziej kosztowne. Szacowane koszty szafy o szerokości 1 m w zestawie z komodą to około 1000 do nawet 20 000 zł. Cały zestaw mebli do salonu, w zależności od wielkości i materiału, to cena nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kompleksowe wykończenie domu, czy podzielone na etapy?

Wykańczając dom ze stanu deweloperskiego, pojawia się pytanie, czy lepiej zająć się wszystkimi pracami naraz, czy może podzielić je na etapy. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych inwestora.

Jakie zalety mają oba te rozwiązania?

Całkowite wykończenie domu w stanie deweloperskim może być korzystne pod wieloma względami. Po pierwsze, pozwala na szybsze osiągnięcie gotowego efektu końcowego. To szczególnie istotne dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania. Po drugie, kompleksowe podejście może być bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej. Pozwala na wykorzystanie jednej ekipy remontowej do wykonania wszystkich prac, co może skutkować niższymi kosztami robocizny.

Podział prac na etapy wykończenia domu może być również atrakcyjną opcją, zwłaszcza dla osób, które chcą uniknąć nadmiernego stresu i chaosu na placu budowy. Pozwala to na skupienie się na jednej pracy naraz, co może ułatwić zarządzanie budżetem i czasem. Ponadto, pozwala to na bardziej elastyczne dostosowanie harmonogramu prac do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Optymalizacja kosztów — co wykańczać najpierw, a co może poczekać?

Planując wykończenie domu, optymalizacja kosztów jest jednym z ważniejszych aspektów, który warto brać pod uwagę. Wybór kolejności prac może mieć istotny wpływ na budżet inwestycji, dlatego warto przemyśleć, co wykańczać najpierw, a co może poczekać.

Co wykańczać na początek?

Pierwszym krokiem w optymalizacji kosztów jest wykonanie prac przygotowawczych. Należą do nich m.in. prace związane z dostosowaniem domu do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli planujemy zmiany w układzie pomieszczeń, warto rozpocząć od tych prac. Mogą to być na przykład dodawanie lub usuwanie ścian działowych czy podwieszanie sufitów. Dzięki temu unikniemy konieczności późniejszych przeróbek, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Kolejnym etapem, który warto wykonać są prace związane z instalacjami. Montaż instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy centralnego ogrzewania może być bardziej kosztowny, jeśli wykonany zostanie przed resztą prac wykończeniowych. Dlatego warto zająć się nimi na początku, aby uniknąć konieczności kucia ścian czy podłóg w późniejszym czasie.

Montaż płytek, armatury i urządzeń sanitarnych, w przynajmniej jednej łazience, również nie może czekać na później. Podobnie sprawa wygląda z układaniem podłóg, które równiez powinny być jednym z pierwszych etapów podczas wykańczania.

Co warto zostawić na koniec?

Montaż niektórych mebli i dodatków dekoracyjnych to prace, które mogą być wykonane w późniejszym terminie. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia nowo wykończonych ścian czy podłóg podczas prac remontowych. Ponadto, w znacznym stopniu przyczyni się to do możliwości zarządzania finansami.

Jeśli budżet jest ograniczony, można zdecydować się również na wykończenie poddasza w późniejszym terminie. Pełne wykończenie go w przyszłości, kiedy będzie to możliwe finansowo, może być rozsądnym podejściem.

W niektórych przypadkach, gdy brakuje środków finansowych na pełne wykończenie domu, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Może to być korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli pozwoli ono na ukończenie prac i wprowadzenie się do domu. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z dalszym wynajmowaniem mieszkania lub innymi formami zakwaterowania.

Przykładowe metraże wraz z szacunkową ceną wykończenia domu

Wykończenie domu w stanie deweloperskim to poważne przedsięwzięcie. Wymaga starannego planowania i uwzględnienia wielu czynników, w tym właśnie kosztów. Aby mieć lepsze pojęcie na ich temat, warto zapoznać się z przykładowymi metrażami i szacunkowymi cenami wykończenia.

Dla metrażu 25-45 m² szacunkowe koszty w 2024 roku wahają się od około 1200 do 2250 zł za metr kwadratowy wykończenia. Oznacza to, że całkowity koszt pomieszczeń o takim metrażu może wynosić od 30 000 do niewiele ponad 100 000 zł. Warto zaznaczyć, że ceny te są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od wspomnianych wcześniej:

 • rodzaju materiałów użytych do wykończenia;
 • złożoności projektu;
 • lokalizacji;
 • ceny usług.

Dla większych wnętrz, o metrażu powyżej 50 m², szacunkowy ostateczny koszt wykończenia może być nieco niższy w przeliczeniu na metr. Wynosi od około 800 do 1900 zł. Oznacza to, że wykończenie pod klucz o takim metrażu może wynieść od 40 000 do 95 000 zł.

Czy można oszacować koszty wykończenia za m2?

Jednym z czynników, który wpływa na koszty wykończenia poszczególnych pomieszczeń jest tak zwany efekt skali. Oznacza on, że im większa powierzchnia domu, tym cena wykończenia wnętrza za metr kwadratowy będzie niższa. Warto brać to pod uwagę podczas szacowania kosztów. Widząc na przykład w sklepiej podłogę za 50 zł, warto zapytać czy zamawiając większa ilość dostaniemy jakiś rabat. Zazwyczaj udaje się go uzyskać.

Całkowity koszt wykończenia domu o powierzchni 200m2

Podanie dokładnego kosztorysu dla ogółu prac przy domu o powierzchni 200m², jak każdego innego, zależy od projektu, preferencji estetycznych, jakości używanych materiałów oraz lokalizacji. Jednakże można przedstawić ogólny szacunek kosztów na podstawie typowych prac wykończeniowych i stawek za pracę.

 • oczyszczenie i przygotowanie powierzchni podłóg, ścian i sufitów: około 5 000 – 10 000 zł;
 • tynkowanie ścian: około 10 000 – 15 000 zł;
 • koszt malowania ścian i sufitów: około 15 000 – 20 000 zł;
 • zakup i położenie podłóg (panele, płytki ceramiczne itp.): około 30 000 – 50 000 zł;
 • zakup i montaż drzwi wewnętrznych: około 5 000 – 10 000 zł;
 • zakup i montaż okien: około 20 000 – 30 000 zł;
 • zakup i montaż armatury sanitarnej (umywalki, wanny, toalety, baterie): około 15 000 – 30 000 zł;
 • instalacja elektryczna: około 10 000 – 20 000 zł;
 • zakup i montaż oświetlenia: około 5 000 – 10 000 zł;
 • dodatkowe wykończenia i koszt wyposażenia (np. schody, balustrady, dekoracje): około 10 000 – 20 000 zł;

Średni koszt wykończenia domu o powierzchni 200m² może wynosić zatem od około 115 000 zł do nawet ponad 200 000 zł.

Ile kosztuje wykończenie domu 150m2?

Średni koszt wykończenia domu w 2024 roku o powierzchni 150m2 może wynosić od około 80 000 zł do nawet 150 000 zł. Również tutaj zależy to od jakości używanych materiałów, złożoności projektu oraz lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie szacunkowe koszty wykończenia wnętrza i mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i okoliczności.

Koszt prac wykończeniowych domu 100m2

Koszt prac wykończeniowych dla domu o powierzchni 100m2 w 2024 r. może wynosić od około 35 000 zł do 80 000 zł. Szacując cenę dla poszczególnych metraży zawsze należy brać pod uwagę wspomniany efekt skali – im więcej tym taniej za metr.

Podsumowanie

Wykończenie domu ze stanu deweloperskiego w 2024 roku wiąże się z różnorodnymi czynnikami wpływającymi na koszt prac. Lokalizacja, wielkość domu, użyte materiały oraz zakres prac determinują ostateczną cenę. Planując wykończenie, warto uwzględnić także podział prac na etapy oraz optymalizację kosztów, aby efektywnie zarządzać budżetem inwestycji.

Przykładowy akapit tekstu

Podobne wpisy