osiedlowa iii 2

Dlaczego warto kupić dom?

Zakup domu może okazać się jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Znalezienie idealnego lokum dla rodziny, spełniającego wszystkie oczekiwania jej członków, wymaga dokładnego przemyślenia i nierzadko pochłania sporą ilość czasu, poświęconego na przeglądanie ofert. Inwestycja w dom ma jednak z pewnością ogromny sens i prędzej czy później zwróci się – jeśli nie w formie pieniężnej, to w postaci rodzinnego ciepła i zadowolenia z komfortu życia.

Dom czy mieszkanie – co będzie lepszą decyzją?

Odpowiedź na pytanie, co lepiej wybrać – dom czy mieszkanie – nigdy nie będzie jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Prawdą jest jednak, że jeśli chodzi o koszty, które mogą tutaj nierzadko odgrywać główną rolę, cena domu w stanie gotowym do zamieszkania wcale nie musi się znacząco różnić od ceny mieszkania. Szczególnie jest to widoczne w momencie, gdy ma się dzieci i poszukuje nieco większego metrażu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż na zakup domu bądź mieszkania decydują się ludzie dorośli, którzy w większości, nawet jeśli jeszcze nie założyli rodziny, to mają taki plan w przyszłości. Warto pomyśleć o tym przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dom pod wieloma względami może tutaj bowiem zyskiwać przewagę.

Czy warto kupić dom?

Samodzielna budowa domu pochłania wiele czasu i pieniędzy, dlatego też wiele osób zastanawia się, czy warto kupić dom w stanie gotowym do zamieszkania. Jest to z pewnością znakomita opcja dla osób zabieganych i zapracowanych, które nie mają czasu na spędzanie długich miesięcy przy doglądaniu prac budowlanych. Obecny rynek nieruchomości oferuje wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. Każdy zainteresowany zakupem domu jest w stanie znaleźć ofertę spełniającą w dużej mierze lub nawet w stu procentach sformułowane wcześniej oczekiwania. Osoby zastanawiające się nad kwestią, czy wybrać dom, czy mieszkanie, powinny dokładnie określić, czego oczekują od swego przyszłego lokum. Zakup domu najczęściej idzie bowiem w parze z nabyciem działki lub chociażby ogródka. Jest to znakomita przestrzeń nie tylko do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, ale również miejsce umożliwiające wybieganie się zwierząt i zabawę dla dzieci. Jeśli nabywcy nieruchomości są w nieco starszym wieku, to warto zwrócić uwagę na to, że niektóre mieszkania mogą znajdować się na wysokim piętrze bez dostępu do windy. Nawet jeśli nie teraz, to za kilka lat może stanowić to niemały problem. Wówczas o wiele lepiej jest zdecydować się na dom. Te i wiele innych kwestii należy dokładnie rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji, rozwiązującej dylemat: dom czy mieszkanie.

Zakup domu – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Istnieje wiele innych aspektów, które należy dokładnie przemyśleć, decydując się na zakup domu. Jest to m.in. kwestia okolicy. W przypadku obiektów jednorodzinnych będzie ona zazwyczaj o wiele bardziej spokojna. Mieszkańcy domów mogą liczyć także na większą prywatność w porównaniu z osobami żyjącymi w blokach. Niektórzy bardzo sobie to cenią. Temat okolicy wiąże się z jeszcze jedną, bardzo istotną kwestią. Jest nią mianowicie dojazd do większego miasta lub dotarcie z jego obrzeży do centrum. Warto zatem zwrócić uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej lub możliwość dojazdu samochodem. Zakup domu ma jednak w tym przypadku niesamowicie istotny plus – najczęściej jest on bowiem wyposażony w garaż lub chociażby na podwórku znajduje się miejsce, w którym bez problemu można zaparkować auto. W przypadku mieszkania w bloku parkowanie nierzadko przysparza wielu problemów. Kolejną ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na rodzaj ogrzewania oraz wysokość opłat, np. za wywóz śmieci, gdyż stawka ta różni się od siebie w poszczególnych miejscowościach. Nowo budowane domy często jednak od razu wyposażane są w instalacje energooszczędne lub wykorzystujące jej odnawialne źródła, co pozwala na obniżenie wysokości rachunków.

Inwestycja w dom – czy się opłaca?

Inwestycja w dom stanowi jak najbardziej opłacalne rozwiązanie. Obecnie istnieje wiele możliwości dających szansę na znaczne obniżenie rachunków, chociażby za prąd. Nawet jeśli początkowy system grzewczy zakładał nieco inną formę, warto zainwestować, chociażby w montaż paneli fotowoltaicznych. Koszty te mogą zwrócić się już po kilku latach. Dodatkowo nowoczesne budownictwo od razu podczas stawiania domu uwzględnia system dociepleń, który również pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy na ogrzewaniu. Porównując w tej kwestii wybór dom czy mieszkanie, należy zwrócić uwagę na fakt, że w blokach opłaty za media są dosyć wysokie, a ponadto nie istnieje możliwość samodzielnej zmiany rodzaju ogrzewania lub wprowadzenia własnej inwestycji.

Dom stanowi gwarancję posiadania własnego lokum, którym można zarządzać dowolnie, według własnych upodobań. Zakup domu powinny zatem rozważyć przede wszystkim osoby, które potrzebują nieco większej przestrzeni do życia zarówno dla siebie, jak i swojej rodziny oraz pupili, a także ludzie ceniący sobie prywatność. Inwestycja w dom jest również dobrym wyborem dla osób, które pragną osiedlić się na dłużej w jednym miejscu, często spokojnym, oddalonym od miejskiego zgiełku.

Podobne wpisy